CO JE TO …

Zhang Xiuqin – Profesorka z Pekingu, je absolventkou Pekingského institutu čínského lékařství. Klinické praxi jakož i výuce se věnuje téměř padesát let, z čehož posledních 20 let se zabývá zejména uplatněním guasha masáže v čínské medicíně a kosmetice a metodami pěstování života (yangshengfa). Na základě svých bohatých zkušeností z praxe vypracovala specifické metody diagnostikování a léčení pomocí guasha, které lze účinně využívat i ke kosmetickým účelům.

Nefrit – Nefrit by se dal označit za kámen Číňanů, kteří ho už odjakživa považují za cennější než diamant či drahé šperky. Jedná se o kámen, který se v přírodě vyskytuje v různých odstínech zelené barvy. Doslovný význam tohoto kamene jsou ledviny, z čehož vyplývá, že má obrovský vliv právě na tuto oblast těla. Je ochranným kamenem, který je mimořádně účinný zejména při emocionálních problémech. Dokáže nastolit stabilitu s harmonií, a pomáhá při očištění mysli od negativních myšlenek. Nefrit se považuje za kámen, který dokáže posílit vlastní hojivé schopnosti organismu.

Šungit – Šungit je 2 miliardy let stará polyminerální uhlíková hornina obsahující fullereny, která se nachází na jediném místě na planetě, v Karélii na břehu Oněžského jezera v severozápadním Rusku. Má neobyčejné složení, strukturu, fyzikální i chemické vlastnosti – proto má široké spektrum využití. Dokáže čistit vodu, čistí a harmonizuje atmosféru v místnostech, odrušuje geopatogenní zóny a elektromagnetické záření, dodává energii a životní sílu. Šungit obnovuje cirkulaci energie, posiluje organizmus a odstraňuje bloky na jednotlivých energetických drahách. Šungit ochraňuje před negativními vlivy, harmonizuje, dodává sebejistotu, sílu a vitalitu. Šungit je nositelem energie jin a má detoxikující účinek.

Rohovina – nebo-li keratin, je stavební bílkovina, která je základní složkou vlasů, chlupů a nehtů, u některých zvířat je základní složkou rohů. Guasha destička z buvolího rohu se používá na masáž hlavy, neboť dokáže odvádět horkost, která se často kumuluje v této oblasti.

Čchi – termín čchi je čínský výraz pro primární substanci vesmíru, bytí jako takové, ve všech svých podobách. Je to velmi jemná vibrace či energie, která se plně neprojevuje v materiální formě. Nelze ji fyzicky vidět ani změřit, ale její účinky mohou být pozorovány na fyzické úrovni. Synonymem je zde energie, životní síla, v Indii prána, v Japonsku ki.

Meridiány – nebo-li akupunkturní dráhy, jsou cesty, kterými proudí čchi, krev a tekutiny v těle. Fungují jako spojnice všech částí těla a udržují vzájemnou komunikaci. Tvoří integrovaný celek, kdy pomocí spojnic navazuje jeden meridián na druhý.

Lymfodrenáž – metoda, při které dochází k podpoře odplavování odpadních látek z těla. Díky lymfodrenáži můžeme z těla dostat nahromaděné toxické látky, které jsou jinak pro tělo škodlivé. Dochází také k urychlení toku lymfy a podpora látkové výměny. Lymfodrenáž také významně podporuje imunitní systém.

Stagnace – z latinského slova stagnum, které znamená rybník, nádrž, znamená doslova zadržení vody. V přeneseném významu se užívá pro zastavení, ustrnutí, uváznutí nějakého děje či vývoje. V tradiční čínské medicíně představuje zpomalení nebo zastavení toku, ať už energie čchi, krve a tělních tekutin.