Bowenova tlaková masáž patří mezi masážními technikami k těm nejjemnějším. Jejím základem jsou jemné, přesně definované pohyby přes měkkou tkáň, které se používají v určitých sestavách, a hmaty v ní jsou přesně stanoveny.
Thomas A. Bowen (1916 – 1982), který tuto metodu vyvinul, byl australský dělník z předměstí Melbourne. Neměl žádné medicínské vzdělání, ve volném čase se aktivně věnoval sportu, působil jako trenér v místním fotbalovém klubu a jako masérský samouk své mužstvo i masíroval. Možným impulsem pro objev tlakové metody mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Velmi se zajímal o lidské zdraví. Jeho prvním „pacientem“ byla jeho žena, která trpěla velmi silným astmatem, kvůli kterému byla několikrát hospitalizována. Thomas Bowen se snažil najít možnosti, jak ovlivnit její chorobu. Zaměřil se především na změnu stravování a již zmíněné masáží postupy. Jeho snaha byla úspěšná a jeho žena po nějaké době nebyla nucena navštěvovat nemocnici a časem ani používat léky. V roce 1952 Thomas A. Bowen opustil své zaměstnání a otevřel si vlastní praxi. Jeho práce silně připomínala osteopatii a byla velmi úspěšná. Podle dostupných oficiálních pramenů ošetřil například jen v roce 1974 přes 13 000 platících pacientů s úspěšností 85 – 90 %. V rámci svých charitativních aktivit těhotné ženy a děti ošetřoval zdarma. Thomas A. Bowen nikdy nikoho záměrně nevyučoval. Měl pouze šest asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku, a jeden z nich, Oswald Rentch, teprve po jeho smrti začal Bowenovu techniku vyučovat v Austrálii. U nás ji začal učit Jock Ruddock, který absolvoval výuku právě u Oswalda Rentche.
Základem celého Bowenova systému se stala specifická masážní technika, dnes označovaná jako tzv. Bowenův pohyb. Spočívá ve zvláštním způsobu ovlivňování napětí svalů a svalových skupin prostřednictvím manipulace s vrstvami kůže a podkoží. Masér svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine jemný tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Pohyby jsou prováděny na jasně anatomicky definovaných místech ve stanoveném pořadí. Velkým rozdílem oproti klasickým masážím je vkládání dvouminutových přestávek mezi jednotlivé série pohybů. Tyto pauzy poskytují organismu čas ke zpracování informací uvolňovaných v průběhu ošetření a přispívají tak k lepšímu výsledku aplikace. Jsou tedy velmi důležitou součástí ošetření!
Bowenova technika je jednou z mála masážních technik, u kterých účinnosti vůbec není přímo úměrná použité síle – platí spíše závislost opačná. Základní fyzikální působení přímo ovlivňuje nervová zakončení v kůži, podkoží a svalech. K ovlivnění dochází tlakem, tahem při vytváření kožní řasy a vibrací tkání, která vzniká při poslední fázi Bowenova pohybu. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Cílem tohoto typu ošetření/masáže je optimální vyladění svalové soustavy ošetřovaného organismu s využitím jeho vlastních regeneračních mechanismů.
Při správném provedení se všechny uvedené impulzy pohybují pod hranicí bolestivosti, a nemohou tedy vyvolat vznik obranného stažení svalu. Na druhou stranu většina míst, na kterých se Bowenův pohyb obvykle aplikuje, se nachází v těsné blízkosti akupunkturních bodů, povrchově uložených nervových pletení či lymfatických cest. Šetrný impulz v těchto místech vyvolává odezvu receptorů ve svalech, úponech, kůži i podkoží. Z receptorů se signál přenáší dostředivými dráhami do centrálního nervového systému a pak znovu zpět, jak do oblasti bezprostředně ovlivňované, tak i do oblastí reflexně propojených. Velmi často je také pozorováno psychické uvolnění, ke kterému pravděpodobně dochází následkem ovlivnění limbického systému. Účinek Bowenova pohybu se dá připodobnit k předmětu hozenému do vody, kdy malý impulz vyvolá v těle celou kaskádu reakcí.
Pro princip působení Bowenovy techniky existují i vysvětlení využívající terminologii z východních filozofických směrů. I když byl T. A. Bowen Australan, můžeme najít určitou spojitosti s čínskou medicínou. Bowenova technika hledí na tělo rovněž jako na celek. Bolest má většinou příčinu na jiném místě, než kde ji cítíme. Působením na určité body harmonizujeme tok energie v těle, posilujeme konkrétní orgány umístěné na jednotlivých drahách a odstraňujeme bloky na energetické úrovni.
Reflexní stimulace technikou T. A. Bowena je otevřený systém. Při základním ošetření se využívají především sestavy určené k normalizaci napětí v systému posturálních svalů. Toto základní ošetření se podle potřeby rozšiřuje o některou z doplňkových sestav, zaměřených na specifické problémy, subjektivně pociťované ošetřovanou osobou. Například u pacienta, který přichází se zatuhlým (zamrzlým) ramenem, se nejprve provede základní harmonizační sestava, a až poté se přechází k oblasti ramene. Používaná technika je při správné aplikaci natolik jemná a neinvazivní, že nehrozí poškození organismu z vnějšku.
Aplikace Bowenových technik u vnímavého organismu výrazně posiluje schopnost využít vlastní regulační mechanismy ke zlepšení aktuálního stavu. Pozitivní ovlivnění bylo zaznamenáno u velmi širokého spektra problémů, například:
- Bolesti hlavy, zad, hrudníku, bránice, kříže, kostrče, hýždí
- Astma, rozedma plic, senná rýma
- Svalové bolesti, křeče
- Zatuhlé (zamrzlé) rameno, tenisový loket, karpální tunely
- Problémy v pánevní oblasti, bolesti kolen, kotníků, hallux valgus
- Studené končetiny
- Skoliózy
- Růstové bolesti
- Koliky, zácpa, nadýmání, zažívací problémy, nevolnosti
- Noční pomočování dětí, inkontinence, neplodnost, těhotenské potíže, menstruační problémy
- Bolesti prsou, napětí a otoky prsou, nepravidelná laktace
- Závratě, migrény
- Problémy se spodní čelistí a trojklaným nervem
- Ledvinové problémy
- Prostata
- Zhoršený odtok lymfy
- Nervozita, stres, hyperaktivita malých dětí
- Zlepšení celkové kondice a imunity
Výrazného pozitivního ovlivnění lze dosáhnout především v případech, kdy ještě nedošlo ke strukturálním orgánovým změnám.
Za zatím jedinou absolutní kontraindikaci se považuje jakékoli prokázané a nedoléčené onkologické onemocnění. Důvodem je skutečnost, že reflexní stimulace technikou T. A. Bowena podporuje činnost lymfatického systému, což by v tomto případě mohlo mít nežádoucí důsledky (rozšíření metastází do dalších částí těla).
Další kontraindikace jsou relativní a týkají se jednotlivých sestav.
Doporučení pro klienta ošetřeného Bowenovou tlakovou masáží
V den ošetření:
- Nemá klient sedět déle než 30 minut bez přerušení (po 30-ti minutách je potřeba vstát a protáhnout se)
- Si má klient sedat a vstávat s oběma chodidly na zemi (především po ošetření pánve)
- Nesedět s nohou přes nohu
- By se měl klient oblékat a svlékat (případně obouvat) vsedě – neměl by stát na jedné noze
- Je nutné vypít alespoň 2,5 litru tekutin a i v dalších dnech je třeba dodržovat dostatečný pitný režim (podpora detoxikace organismu)
- Je vhodný přiměřený pohyb, který také napomůže detoxikaci organismu (např. 15-ti minutová svižná procházka)
- Naopak není vhodná velmi intenzivní svalová zátěž, sport
- By se klient neměl sprchovat ani koupat v horké vodě (do 4 dnů po masáži), neboť dochází ke změnám prokrvení velkých ploch povrchu těla, což narušuje působení stimulace Bowenovou metodou
- Se ze stejného důvodu nedoporučuje návštěva sauny či bazénu (do 4 dnů po masáži)
- Se má klient vyhnout extrémní asymetrické zátěži – považuje se za to i nesení těžší nákupní tašky nebo jiného břemene v jedné ruce, nesení batohu na jednom rameni, atd.
- Po ošetření je vhodné nechat organismus alespoň 4 – 5 dní „v klidu“ a vyhnout se aplikaci jiných druhů masáží či manipulací
Ošetření je vhodné doplnit pravidelným cvičením zaměřeným na potřebné partie. Návyk pravidelného cvičení napomáhá dobrému výsledku terapie i udržení dosaženého efektu. Cvičení je však nutné přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu klienta a je třeba věnovat čas nacvičení si správného provedení cviků.
Nedodržení těchto doporučení snižuje účinnost ošetření, ale nemůže klienta poškodit.
Nejnovější komentáře