Guasha (kvaša) představuje jednu z léčebných metod tradiční čínské medicíny, která mne naprosto uchvátila svou jednoduchostí, účinností a všestranným použitím. Jde o techniku s velkou tradicí, která se uchovávala především v lidové medicíně. Teprve ve druhé polovině 20. století ji znovu uchopili a zdokonalili čínští lékaři. Západní kultura ji ve větší míře objevuje až teď.
Do České republiky přinesla tuto metodu paní profesorka Zhang Xiuqin, která má padesátileté terapeutické zkušenosti a která ji vyučovala v 1. škole tradiční čínské medicíny v Praze.
Tato masážní terapie spočívá v „poškrabování“ těla speciální destičkou, která je nejčastěji vyrobena z nefritu. Číňané si tohoto polodrahokamu vysoce cenili a používali ho i jako ochranný kámen, mimořádně účinný zejména při emocionálních problémech. Dokáže nastolit stabilitu s harmonií a pomáhá očištění mysli od negativních myšlenek. Dokáže také posílit vlastní hojivé schopnosti organismu a pomáhá tělu zbavovat se jedů a škodlivin. Masážní destičky však mohou být vyrobeny i z jiných materiálů, jako např. z šungitu, křišťálu, růženínu, dřeva atd., ale i z buvolího rohu pro masáž kštice (vlasové části hlavy).
Termín guasha se skládá ze dvou slov – gua (kva) = škrabka a sha (ša) = výsev. Při této masáži se na pokožce často objeví „výsev“ (zabarvení kůže), který může mít různou intenzitu i formu (podobně jako u použití baněk zůstává na kůži skvrna). Jeho barva se může pohybovat od světle červené až po fialovou, může mít také podobu pupínků či drobných polštářků. U každého klienta je to velmi individuální a terapeutovi to může hodně napovědět o celkovém stavu klienta. Výsev poukazuje na stupeň blokády (zpomalení či zastavení proudění) energie a krve v těle. Podle toho, jaká je intenzita a zabarvení výsevu, mizí výsev po pár hodinách nebo i několika dnech od masáže. V oblasti obličeje k výsevu nedochází a ani to není žádoucí. Zde se pracuje velmi jemně, může se objevit mírné lokální zčervenání dané prokrvením kůže, které ale po chvilce mizí.
Každopádně výsev v jiné části těla je věc pozitivní, neboť se v tom místě uvolňují blokády a škodliviny se dostávají z těla ven. V žádném případě se nejedná o hematomy (modřiny), protože zabarvení tvoří krev vytlačená nikoliv z cév, ale pouze a výhradně z nejjemnějších kapilár v povrchu. Cévní a žilní systém je propojen těmito jemnými kapilárami, které tvoří hustou síť a často mají šířku pouze jedné buňky. Přes jejich stěnu dochází k prostupu látek do tkání – látkové výměně. Některé z nich jsou v klidu a uzavřené a otevírají se pouze v případě, kdy začnou do zapojeného svalu přivádět živiny. Z toho důvodu v těchto jemných kapilárách často dochází ke stagnacím krve a energie. Masáž guasha vytlačuje stagnující, hustou krev a odpadní látky ze sítě kapilár do tkání, do podkoží, mezi buňky, odkud ji pak lymfatický systém odvádí z těla pryč. Zlepšuje se tím stav kapilární soustavy, znovuobnovuje její průchodnost, zlepšuje stav buněk, řeší vyživení tkání a tím i orgánů a struktur. V tom je veliký ozdravný, ale i preventivní efekt masáže guasha.
Podle tradiční čínské medicíny stagnace (blokády) vznikají z různých důvodů, např. z přítomnosti chladu nebo horka v těle, vlhkosti, hlenů, nedostatku energie čchi, nedostatku krve, nedostatku obojího, emočních výkyvů, stresu atd. Ke vzniku stagnací výrazně přispívá hustší krev dnešní populace, ve které jsou přítomny odpadní látky. Příčinou je samozřejmě i kvalita stravy, míra pohybu a celkový životní styl.
Všeobecně můžeme proudění krve v cévách i energie v meridiánech (energetických drahách) přirovnat k proudu řeky. Pokud je tok vyrovnaný, hladký, s normálním množstvím vody, nejsou na žádném místě záplavy ani sucha, voda má dostatečný objem i kvalitu, vše plyne v pořádku a volně. Pokud je však voda stojatá, nehybná nebo neteče volně, stává se nečistou a má sklon vyvolávat problémy. V případě, že se její proud zablokuje, třeba spadlým stromem, nemusí být zpočátku následky znatelné. Voda bude téci dále, ale za kmenem se začne voda shromažďovat a pod kmenem jí bude málo. V delším horizontu dojde ve stojaté vodě ke zvýšení řas a bakterií, později k záplavám, na dolním toku zase k usychání vegetace a ztrátě přirozeného prostředí pro zde žijící organismy. Proto vždy bylo cílem tradiční čínské medicíny pomoci organismu znovu získat rovnováhu a podporovat dobrý průtok čchi a krve.
Při masáži guasha je často využíván dráhový systém, který má teoretický základ v učení o akupunkturních drahách. Terapeut při masáži zasahuje do jednotlivých drah a tím ovlivňuje akupunkturní body. Dochází ke zlepšení cirkulace energie a krve a dochází k ovlivňování příslušných orgánů. Silou přítlaku na destičku je možné stimulovat povrch nebo hloubku, je možné tedy regulovat tělesné struktury i vnitřní orgány.
Často je také využíván i tzv. holografický systém, který využívá znalosti reflexních zón. U nás je nejznámější reflexní zónou ploska nohy, kdy stimulací příslušných míst dochází k ovlivňování orgánů i jiných struktur těla. Takovýchto reflexních zón je však na těle více a využívají se hlavně v případě, že nelze masáž guasha aplikovat přímo na postiženém místě. Autorkou a propagátorkou tohoto využití je právě profesorka Zhang Xiuqin, jejíž reflexní zóny jsou výsledkem jejího dlouholetého výzkumu. Jsou to reflexní zóny hlavy, dlaně, hřbetu ruky, trupu, zad a obličeje. Z toho vyplývá, že stav jednoho orgánu můžeme ovlivnit na mnoha místech na těle.
Oba systémy (dráhový i holografický) využívají znalosti diagnostiky dle tradiční čínské medicíny, aby bylo možné masáž správně provést, interpretovat a využít k další léčbě.
Samotná masáž není bolestivá, i když klient může subjektivně pociťovat bolest v místech, kde jsou přítomny různé stagnace a blokády. K jejich odstranění může dojít ihned, někdy se uvolnění dostaví následující den. V případě hlubších a déle trvajících blokád je potřeba terapii pravidelně opakovat. Velkou výhodou masáže guasha je, že destičkou terapeut dokáže vyvinout poměrně velký tlak, který působí do velké hloubky a zde rozrušuje stagnace – krve, energie, tělních tekutin. Působí dokonce i na formující se materiální shluky a útvary (myomy, cysty, gangliony). Masáž guasha účinně ale jemně otevírá póry a veškeré škodliviny mohou z těla odejít ven.
Masáž aktivuje lymfatický systém, který začne uvolněné škodliviny odvádět lymfou z těla, na což tělo musí vynaložit další energii. Proto se u klientů může objevit pocit únavy, a naopak u někoho dochází k nabuzení a navýšení energie díky uvolnění a podpoře toku energie v těle. Je velmi důležité podpořit čištění těla pitím většího množství tekutin, nejlépe vlažné vody. Není vhodné pití kyselých ovocných čajů či vody s citrónem, protože kyselá chuť póry znovu uzavírá, což by bylo kontraproduktivní. Samozřejmostí je vynechat konzumaci kávy či alkoholu alespoň dvě hodiny po terapii. Je také dobré si po masáži neplánovat žádné velké fyzické aktivity a pokud možno strávit zbytek dne spíše v klidu. U akutních stavů dochází k úlevě ihned, u klientů s chronickými problémy se úleva dostavuje později, většinou po několika masážích. Ideální je opakovat masáže guasha pětkrát až desetkrát, maximálně však jednou za týden. Po úlevě problémů stačí udržovací masáž prováděná jednou měsíčně.
Masáže guasha není vhodné provádět v těhotenství, v prvních dnech menstruace, při ateroskleróze, v případě akutních poranění, zlomenin, užívání léků na ředění krve, poškození kůže, oslabení nervového systému. V těchto případech je potřeba volit jiné metody.
Nejnovější komentáře